Zasilacz do laptopa przeważnie traktowany jest przez wiele osób z dużo mniejszą dbałością niż sam laptop. Wskutek tego może dochodzić do jego uszkodzeń i awarii. Te często wywołują u nas podejrzenia, że awarii uległ cały laptop. Zanim jednak oddamy urządzenie do serwisu lub zakupimy nowe, warto sprawdzić, czy sprawcą całego zamieszania nie jest uszkodzony zasilacz. Jak to zrobić?
Uszkodzony zasilacz to awaria, która zdarza się niezwykle często. Na szczęście nie należy ona do tych poważnych. Wadliwy zasilacz do laptopa można szybko wymienić, nie ponosząc przy tym znaczących kosztów. Zanim jednak kupi się nowy, warto sprawdzić, czy faktycznie problem z ładowaniem laptopa pochodzi ze strony zasilacza.
Lampka kontrola prawdę Ci powie
Większość zasilaczy do laptopów posiada lampkę kontrolną. Najczęściej świeci ona na zielono i zapala się po podłączeniu urządzenia do prądu. W przypadku, gdy lampka kontrolna nie reaguje na podłączenie do prądu to znak, że zasilacz jest uszkodzony. Warto również pamiętać, że miganie lub naprzemienne zapalnie się i gaszenie lampki kontrolnej może być oznaką błędów ze strony płyty głównej laptopa.
Uff jak gorąco
Wadliwy zasilacz do laptopa rozpoznać można po tym, że szybko się nagrzewa i przegrzewa podczas pracy. Rekomenduje się, aby ładowarka wykazywała takie samo napięcie jak laptop, przy jednoczesnym wyższym natężeniu prądu w laptopie. W przypadku awarii zasilaczy często obserwuje się wyłączanie i ponowne włączenie urządzenia po schłodzeniu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla komputera i może prowadzić do jego trwałych uszkodzeń, dlatego rekomenduje się szybką wymianę zasilacza.
Zbadaj napięcie
O awarii w zasilaczu do laptopa mówimy również wówczas, gdy wytwarza on nieprawidłowe, czyli za niskie lub za wysokie, napięcie. Te można prosto sprawdzić domowymi sposobami, korzystając z multimetra. Powodem do niepokoju jest zarówno niskie, jak i wysokie napięcie. To pierwsze może powodować, że bateria nie będzie się ładowała, to drugie, że będzie dochodzić do przegrzania ładowarki.
Uwaga na wtyczkę!
Powodem niedziałania ładowarki do laptopa może być również awaria wtyczki zasilania, czyli elementu łączącego ładowarkę z laptopem. Najczęściej stwierdza się pęknięcie kabla. Może do niego dojść, jeśli kabel został ostro zgięty, wielokrotnie układa się go w nieprawidłowej pozycji. Zwykle problem mija po poruszaniu końcówką kabla i ładowarka znowu dostarcza prąd. Należy jednak pamiętać, że usterka ta to najczęściej awaria wewnętrznego przewodu i prędzej czy później będzie trzeba się z nią zmierzyć na poważnie.
Ładowarki do laptopów to urządzenia względnie tanie oraz bardzo łatwo dostępne. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w jej pracy najlepiej będzie jak najszybciej ją wymienić. Zignorowanie problemu może bowiem skutkować uszkodzeniem laptopa i koniecznością poniesienia wyższych kosztów jego naprawy.