FAQ

Na tej stronie prezentujemy Państwu odpowiedzi na często zadawane pytania, dotyczące problemów występujących z laptopem, doboru odpowiednich części i procesu zakupu w sklepie MaxForPower.pl

Jeżeli nie odnajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, prosimy skontaktuj się z nami. Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem i rozwiążemy Twój problem!


Zakup nowej baterii do laptopa

Bateria w laptopie jest jednym z kluczowych elementów zapewniających użytkownikowi wygodę i komfort pracy mobilnej z dala od gniazka elektrycznego. Jest także niestety słabym ogniwem całego komputera, które zazwyczaj zużywa się znacznie szybciej niż jego pozostałe podzespoły. Wybór nowej baterii do laptopa najlepiej oprzeć o rozsądną kalkulację, równoważąc kwestie ceny, jakości i wydajności nowo kupowanej baterii. Jak dobrać właściwą baterię? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak odnaleźć właściwą baterię?

Właściwą batrię do laptopa możesz dobrać posługując się modelem laptopa lub modelem baterii. Obie te informacje znajdziesz odpowiednio: na tabliczce znamionowej laptopa oraz na etykiecie baterii. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.


Czy zamiennik będzie tak samo dobry jak bateria oryginalna?

Zarówno baterie oryginalne jak i zamienniki różnią się jakością w zależności od producenta ogniw i podzespołów. Zamiennik jest wyborem o tyle korzystniejszym, że za około połowę ceny można nabyć baterię wysokiej jakości, nie odbiegającą swoimi cechami użytkowymi i użytymi materiałami od baterii oryginalnej. Jednocześnie należy się wystrzegać najtańszych zamienników dostępnych na rynku, ponieważ najczęściej nie będą spełniały deklarowanych w specyfikacji parametrów - przede wszystkim pojemności, a ogniwa użyte do ich budowy nie zapewnią długiego życia baterii.


Kiedy można mówić o tym, że ogniwa zastosowane w baterii są "oryginalne"?

Definicję słowa "oryginalne", w kontekście zastosowanych ogniw w baterii do laptopa, producenci baterii stosują dość swobodnie. Jeżeli przyjmujemy, że ogniwo "oryginalne" to ogniwo "markowe", pochodzące od czołowych światowych producentów baterii, to możemy mówić o wąskiej grupie takich firm, do których zaliczają się koncerny japońskie i południowokoreańskie, takie jak Samsung, SANYO/Panasonic, LG. Wszyscy pozostali "producenci" ogniw to w gruncie rzeczy etykiety naklejane na tanie, chińskie ogniwa.


Czy moja nowa bateria może mieć inną pojemność niż oryginalna?

Tak, baterie dedykowane do wybranego modelu laptopa mogą różnić się pojemnością, co z kolei wynika z rodzaju zastosowanych w baterii ogniw. Ogniwa markowe, o wyższej pojemności, zapewnią w efekcie zwiększenie pojemności całego akumulatora. Baterie o pojemności wyższej niż zastosowane oryginalnie w laptopie mogą posiadać kształt baterii oryginalnej - w przypadku ogniw o wyższej pojemności, lub też odbiegać kształtem od baterii oryginalnej - tzw. Baterie High Capacity, które zostały powiększone, aby zmieścić większą liczbę ogniw. Więcej informacji na ten tamat szukaj pod tym linkiem.


W jaki sposób ładować baterię po raz pierwszy?

Zaraz po zakupie nowej baterii należy wykonać operację kalibracji, która pozwoli na prawidłowe rozpoznanie pojemności nowej baterii przez system operacyjny komputera. Proces kalibracji polega na całkowitym naładowaniu, a następnie całkowitym rozładowaniu baterii.

Czytaj więcej


Jak dbać o baterię w laptopie?

Jak często powinno się wykonywać rekalibrację baterii?

Baterię należy regularnie (np. raz w tygodniu) rozładowywać do poziomu 40%-60%, aby chemia ogniw odpowiedzialna za magazynowanie energii pozostawała efektywna przez dłuższy czas. Unikaj głębokiego rozładowywania baterii, które powoduje jej szybsze zużywanie się (do poziomu poniżej 30%).

Czytaj więcej


Czy powinno się pracować na laptopie przy stale podpiętym zasilaczu?

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze, w kontekście dbałości o zdrowie baterii w laptopie? Czy pozostawienie ładowarki zawsze wpiętej do gniazda zasilania laptopa powoduje znaczący uszczerbek dla wydajności baterii? A może takie działanie wpływa na nią korzystnie?

Czytaj więcej


Co zrobić, żeby bateria się nie zużywała?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć niestety tak, że każda bateria ulega zużyciu i z czasem chemia ogniw traci swoje pierwotne właściwości, niezależnie od tego, czy akumulator jest używany aktywnie, czy też jedynie przechowywany na półce. Można jednak postępować z baterią w taki sposób, który wydłuży jej całkowity cykl życia i umożliwi użytkownikowi cieszenie się jej wydajnością na przestrzeni setek cykli.

Czytaj więcej


Jak przechowywać baterię do laptopa, gdy nie jest używana?

Jeżeli zdecydowanie częściej pracujesz na laptopie podłączonym do ładowarki, możesz wyciągnąć baterię i przechowywać ją w odpowiednim miejscu. Decydując się na to pamiętaj, aby nie przechowywać baterii w pełni naładowanej. Najlepszym rozwiązaniem będzie naładowanie jej do 50%-70% i dopiero wówczas odłożenie w chłodnym i suchym miejscu.


Czy można kontrolować cykle ładowania, aby przedłużyć życie baterii?

Bateria w laptopie zużywa się z czasem, wraz z liczbą wykonanych cykli ładowania. Wiadomo też, że zużycie akumulatora postępuje szybciej, jeżeli cykle rozładowania są głębokie (poniżej 30%). Szkodliwe dla baterii jest jednak także pozostawianie jej w stanie 100% naładowania. Czy da się zatem znaleźć złoty środek i kontrolować stale i bez naszego udziału stan poziomu naładowania i rozładowywania akumulatora?

Czytaj więcej


Problemy z bateriami do laptopów

W tej sekcji przedstawiamy najczęściej występujące problemy z działaniem baterii w laptopie. Sugerujemy również kroki podczas postępowania zmierzającego do ustaleniu problemu oraz - być może - samodzielnego jego usunięcia.

Laptop wyłącza się po odłączeniu zasilacza.

Sprawdź status baterii najeżdżając kursorem myszy na ikonę baterii, mieszczącą się na pasku narzędziowym Windows (obok zegarka). Jeżeli status wydaje się poprawny (bateria jest naładowana lub ładowana), a pomimo tego po odpięciu zasilacza komputer się wyłącza, wykonaj te kroki:

Czytaj więcej


Przekreślona ikona ładowania - bateria nie jest wykrywana przez laptop.

Sprawdź status baterii najeżdżając kursorem myszy na ikonę baterii, mieszczącą się na pasku narzędziowym Windows (obok zegarka). Jeżeli wyświetlona zostaje informacja o niewykrytej baterii, może to świadczyć o uszkodzeniu elektroniki akumulatora (potrzebna jest wymiana baterii na nową) lub uszkodzeniu płyty głównej laptopa.


Bateria jest wykrywana, lecz się nie ładuje.

Problem może objawiać się taki sposób, że komputer jest zasilany z ładowarki, system pokazuje obecność baterii, lecz jednocześnie informuje, że bateria nie jest ładowana (podłączony nie ładuje).

Czytaj więcej


Laptop wyłącza się nagle podczas pracy na baterii.

Zakładając, że bateria jest poprawnie wykrywana przez system, jest ładowana do 100%, a problem pojawia się zwykle przy osiągnięciu określnego poziomu rozładowania baterii, któremu daleko jeszcze jest do 0% (laptop się bez zapowiedzi wyłącza), mamy do czynienia z wadą baterii, a jedynym sposobem rozwiązania będzie wymiana baterii na nową.


Bateria ładuje się jedynie w określonej pozycji kabla ładowarki.

Jeżeli poprawne ładowanie baterii jest możliwe wyłącznie w określonej pozycji wtyczki i kabla ładowarki względem gniazda, a zaprzestaje ładowania, gdy kablem poruszamy, należy sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległo gniazdo zasilania lub kabel DC ładowarki.


Matryce do laptopów

Jak zamawiać matrycę do laptopa?

Chcąc kupić nową matrycę do laptopa należy upewnić się, że wybrany model ekranu jest właściwy dla danego modelu laptopa. W tym celu należy odnieść się do informacji na temat: modelu laptopa, modelu matrycy, kodu producenta matrycy i parametrów matrycy.

Czytaj więcej


Co to oznacza, że matryca w laptopie jest typu LCD, LED, CCFL?

Często zdarza się podczas wybierania nowej matrycy do laptopa, że oferowane ekrany określane są różnymi oznaczeniami, opisującymi ich typ. Takimi oznaczeniami są między innymi LCD, LED, CCFL.

Czytaj więcej


Czy mogę kupić oryginalną matrycę do laptopa, czy też muszę wybrać zamiennik?

Czy zdarzyło Ci się już poszukiwać części zamiennej do swojego laptopa? Jeżeli tak, to prawdopodobnie wiesz, że oferowane przez sprzedawców części mogą być oryginalne, czyli wyprodukowane przez lub na zlecenie producenta laptopa albo zamienne - wyprodukowane przez tą samą lub inną fabrykę, lecz z przeznaczeniem na sprzedaż do hurtowni na całym świecie, zajmujących się dystrybucją części komputerowych.

Czytaj więcej


Jakie objawy mogą dawać uszkodzone: matryca LCD, kabel LCD, układ graficzny laptopa?

Przedstawiamy listę często występujących objawów w przypadku problemów z elementami laptopa odpowiedzialnymi za wyświetlanie obrazu na ekranie. Sugestie co do źródeł problemów i ich rozwiązań nie powinny być traktowane jednoznacznie, jako że niektóre problemy mogą być bardziej złożone i wymagać dokładniejszego przeanalizowania.

Czytaj więcej


Jak samodzielnie mogę zdiagnozować problem z wyświetlaniem obrazu na laptopie?

Gdy na ekranie laptopa pojawiają się zniekształcenia, zanikanie obrazu, zmiany w kolorach, przez ekran biegną pasy i linie, oznacza to, że istnieje problem z którąś z części odpowiedzialnych za poprawne wyświetlanie obrazu. Do tych części należą: matryca LCD, kabel sygnałowy (video) LCD, układ graficzny na płycie głównej, karta graficzna laptopa. Samodzielnie można określić, która część najprawdopodobniej będzie winna problemowi. Aby tego dokonać, proponujemy następującą ścieżkę czynności.

Czytaj więcej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl