Kiedy bateria w laptopie kończy swój żywot?

Kiedy bateria w laptopie kończy swój żywot?

Każdego to czeka - wcześniej, czy później, a zazwyczaj po około dwóch latach użytkowania nowego laptopa praca na nim bez podpiętego zasilacza zaczyna być irytująco krótka. Niezależnie od tego, w jaki sposób traktowany był w tym czasie akumulator, czy notebook był stale podłączony do zasilacza, czy też cykle ładowania i rozładowania były dość regularne, ogniwa w baterii tracą z czasem swoją zdolność do magazynowania energii.

Jakie są symptomy tego, że czas rozważyć zakup nowej baterii do Twojego laptopa? Niektóre z nich dadzą o sobie znać wyraźnie, inne mogą być mniej oczywiste. Na pewno warto mieć je jednak na względzie, ponieważ zakup baterii nie zawsze uda się przeprowadzić szybko, a nagła potrzeba skorzystania z notebooka w sposób, do jakiego został przeznaczony, czyli mobilnie i bezprzewodowo, może okazać się niemożliwością.

Symptomy umierającej baterii laptopa

  • Najbardziej oczywistą oznaką kończącej się baterii w laptopie będzie zauważalny spadek czasu pracy laptopa na w pełni naładowanym akumulatorze. Jeżeli po niedługim czasie pracy bez zasilacza zauważasz szybko malejący pasek zapasu energii jest to oczywisty znak, że ogniwa nie magazynują już tyle energii ile powinny.
  • Powiadomienie o kiepskiej kondycji baterii możesz także otrzymać od swojego systemu operacyjnego (np. Windows) i programu zarządzającego energią, choć wówczas bateria będzie już raczej na wyczerpaniu. Korzystając z różnych dostępnych, często darmowych programów do zarządzania energią laptopa możesz wcześniej ocenić stan swojego akumulatora, porównując jego zaprojektowaną i rzeczywistą pojemność. Programy te mogą także wskazać konieczność kalibracji baterii, która może nieco poprawić jej stan.
  • Może się również zdarzyć, że bateria kompletnie odmówi posłuszeństwa i wówczas za każdym razem, gdy odepniesz zasilacz laptop po prostu się wyłączy bez żadnego ostrzeżenia. W takim wypadku po podłączeniu zasilacza laptop nie będzie wskazywał także postępu ładowania baterii, a jedynie, że jest ona obecna.
  • Inną oznaką, na którą warto zwrócić uwagę, jest nagły spadek zapasu mocy nie spowodowany nagłym wzrostem zapotrzebowania laptopa na energię (na przykład przez włączenie zasobożernych aplikacji, zmianę trybu pracy laptopa, itp.). W takiej sytuacji system może wskazywać dłuższy czas pracy na baterii niż w praktyce można uzyskać, a laptop może się wyłączyć nieoczekiwanie przy teoretycznie jeszcze dość wysokim zapasie energii.
  • Od strony swojego laptopa możesz otrzymywać także inne, mniej typowe sygnały o potrzebie wymiany baterii. Mogą wśród nich znaleźć się: nieładowanie lub powolne ładowanie akumulatora na podłączonym zasilaczu (uwaga, ten problem może dotyczyć również awarii zasilacza), niewłaściwe wskazywanie stanu baterii, brak właściwej informacji na temat aktualnego poziomu naładowania, niemożność naładowania baterii do 100%.

Jak kupić nowy akumulator?

Najlepiej zająć się tym odpowiednio wcześniej i nie kierować się przy wyborze baterii jedynie jej ceną. Najtańsze baterie dostępne na rynku mogą nie spełniać podstawowych norm bezpieczeństwa, co może  skutkować uszkodzeniem laptopa, a nawet grozić wybuchem lub zapaleniem się akumulatora, a na pewno będzie oznaczało krótką pracę i życie takiego najtańszego zamiennika. Z drugiej strony części oryginalne są bardzo drogie i nie zawsze łatwo dostępne.

Jako alternatywę do jednych i drugich warto wziąć pod uwagę produkty dobrych marek, a zwłaszcza baterie max4power, oparte na wysokiej jakości ogniwach wiodących producentów, takich jak Samsung, LG, Panasonic. Max4power posiada w ofercie baterie o najwyższej dostępnej pojemności, jeżeli chcesz sprawdzić czy mamy baterię z serii PRIME lub PREMIUM lub STANDARD do Twojego laptopa, zapytaj sprzedawcę albo wyszukaj model baterii lub laptopa w wyszukiwarce sklepu na górze strony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl