Płaskie matryce LCD montowane są w naszych urządzeniach mobilnych, laptopach, smartfonach, tabletach, telewizorach i monitorach na masową skalę od początku lat 2000. Problem zużytych matryc, tworzących górę elektrośmieci, zaczyna nabierać coraz większego znaczenia dla rozwiniętych rynków. Przewidywania dotyczące najbliższych dekad wskazują na pogłębianie się tego problemu, wraz z rosnącą ilością starzejących się urządzeń, wymienianych przez konsumentów oraz rosnącym zapotrzebowaniem na nowe smartfony, laptopy, czy telewizory.
Głównym zmartwieniem w ujęciu ekologicznym, w odniesieniu do recyklingu matryc LCD wytworzonych w starszej technologii, było odpowiednie zabezpieczenie rtęci, użytej w produkcji lamp CCFL, podświetlających piksele wyświetlaczy. Problem ten będzie jednak stopniowo malał, wraz z wychodzeniem z użycia tej technologii na rzecz matryc podświetlanych diodami LED, które stanowią obecnie największy udział w branży płaskich ekranów. Obecnie celem recyklingu matryc jest odzyskiwanie metali ciężkich, zwłaszcza indu (In), a także ciekłego kryształu.
Grupa tajwańskich naukowców i inżynierów z Industrial Technology Research Institute (ITRI) zaproponowała nowatorski system recyklingu zużytych matryc, który efektywnie umożliwia przekształcenie tych produktów w taki sposób, aby odzyskać z nich szkło, ind i ciekły kryształ. Setki tysiące ton matryc LCD, jakich spodziewa się w nadchodzących latach rynek, pod postacią elektrośmieci, może zostać skutecznie zagospodarowane, jeżeli technologia ta znajdzie ekonomiczne podstawy do jej wdrożenia na szeroką skalę.
Wedle notatki prasowej ITRI procedura recyklingu matryc opiera się na wielostopniowym systemie kruszenia szkła, ekstrakcji i oczyszczaniu ciekłego kryształu i usuwania substancji zawierającej ind. Zaproponowana technologia umożliwia przetworzenie 3 ton materiału dziennie i może przynieść dziennego dochodu na poziomie $32.000, który w większości zostałby wygenerowany ze sprzedaży ciekłego kryształu.