Jak dobrać ładowarkę do laptopa, aby służyła długo i bezpiecznie?

Jak dobrać ładowarkę do laptopa, aby służyła długo i bezpiecznie?

To już pewnie wiesz, że laptop jest urządzeniem zasilanym swoim niezależnym źródłem, czyli baterią (akumulatorem). Baterię tę raz na jakiś czas trzeba naładować, a jeżeli pracujesz głównie stacjonarnie, zapewne laptop często jest stale podłączony do ładowarki, inaczej zwanej też zasilaczem sieciowym. Jak każde urządzenie, ładowarka również z czasem się zużywa i może ulec awarii, a gdy tak się stanie, z pewnością szybko będziesz starać się znaleźć i kupić odpowiedni zamiennik lub ładowarkę oryginalną. Często dopiero w tym momencie zaczniesz się zastanawiać, jak właściwie dobrać tą ładowarkę? W tym blogu postaramy się możliwie najprościej przedstawić na co należy zwrócić uwagę, żeby zakupiona ładowarka pasowała do laptopa i odpowiednio oraz bezpiecznie spełniała swoje funkcje przez kolejne lata.

1. Jedną z metod dobrania ładowarki jest dopasowanie jej wedle posiadanego modelu laptopa. Jednak na rynku są obecnie setki różnych modeli laptopów, istnieje pełen przekrój producentów: Asus, Acer, Dell, HP Compaq, Lenovo, Samsung, Toshiba i wielu innych. Punktem wyjścia do dobrania ładowarki będzie więc określenie, jakiego producenta laptop posiadasz oraz jaki jest to konkretnie model. Taką informację zazwyczaj bez problemu odczytasz z obudowy notebooka, w zależności od producenta informacja ta znajdzie się w okolicy klawiatury, ekranu lub na pokrywie.

W większości przypadków znajdziesz nazwę modelu na spodniej części laptopa na jego tabliczce znamionowej (naklejka lub nadruk na spodzie notebooka). Znając model laptopa wystarczy abyś podał go obsłudze sklepu lub skorzystał z wyszukiwarki sklepu internetowego.

 

2. Drugą metodą doboru ładowarki - zasilacza do laptopa jest wedle parametrów prądowych zasilania laptopa oraz dobranie odpowiedniego wtyku (końcówki) zasilacza pasującego do gniazda w laptopie.

Parametry prądowe, których będziemy szukać w takim wypadku to parametry na wyjściu (output) zasilacza:

  • Natężenie prądu (A - Amper)
  • Napięcie (V - Wolt)

Można odczytać je z dotychczas używanej ładowarki z jej tabliczki znamionowej (np. Output: 19V 3.16A).

 

Parametry te odnaleźć można również na tabliczce znamionowej laptopa (na jego spodniej części obudowy), w tym miejscu producent podaje jakie jest właściwe zasilanie dla danego notebooka.

 

3. Ostatnią metodą jest odczytanie z dotychczasowego, oryginalnego zasilacza nazwy jego modelu (numeru części). Jest to prawdopodobnie jedna z prostszych i najpewniejszych metod na właściwe dobranie nowej ładowarki. Odczytany kod można następnie wykorzystać do odszukania zamiennego lub oryginalnego zasilacza.

 

Podsumowując, którąkolwiek z powyższych metod wybierzesz, zawsze warto jest się jeszcze upewnić. Jeżeli na przykład wybierzesz ładowarkę kierując się modelem laptopa, sprawdź, czy spełnia ona także parametry prądowe, a wtyk jest dopasowany.

W niektórych przypadkach do jednego modelu laptopa są dostępne różne moce zasilaczy, w zależności od tego jakie podzespoły zostały zastosowane w notebooku.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skorzystać też z pomocy naszych specjalistów, chętnie i szybko udzielamy porady w doborze części i akcesoriów do laptopów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl