Jak dbać o baterię w MacBook?

Jak dbać o baterię w MacBook?

Pierwsze ładowanie notebooka Mac

W przypadku baterii litowo – polimerowych, czyli tych najczęściej znajdujących się w urządzeniach Apple, niewskazane jest ich trzykrotne ładowanie i rozładowywanie do końca. Wynika to z tego, że akumulatory li-pol nie mają efektu pamięci. Konieczne jest natomiast naładowanie i rozładowanie baterii jeden raz. Potrzebne to jest do kalibracji baterii.

Kalibracja baterii w MacBooku

To, co ile trzeba skalibrować baterię w notebooku, uzależniona jest od tego, jaki model urządzenia się posiada. Apple zaleca, aby w MacBooku oraz MacBooku Pro skalibrować baterię raz w miesiącu. W przypadku modeli MacBook Air, MacBook i MacBook Pro wyprodukowanych po 2009 roku tego działania nie trzeba przeprowadzać.

Kalibracja sprawia, że urządzenie będzie mogło pracować z maksymalną wydajnością, a my zostaniemy poinformowani o dokładnej pojemności baterii. Oznacza to, że MacBook nie przejdzie bez ostrzeżenia w stan spoczynku, czy też nie wyłączy się.

Jak kalibrować baterie w MacBooku?

  1. Naładuj baterię do pełna. Dioda na konektorze MagSafe powinna zaświecić się na zielono, a piktogram baterii OS X pokazać, że bateria jest pełna.
  2. Pozostaw akumulator w stanie pełnego naładowania na minimum 2 godziny. W tym czasie możesz pracować normalnie na notebooku.
  3. Rozłącz kabel od zasilania i pracuj tylko na baterii, gdy się rozładuje i na ekranie pojawi się ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania, zapisz wszystkie ważne dokumenty i kontynuuj pracę. Po rozładowaniu komputer automatycznie przejdzie w stan uśpienia.
  4. Wyłącz komputer lub poczekaj minimum 5 godzin, a następnie podłącz go do zasilania i załaduj baterię do pełna.

Monitorowanie stanu baterii w MacBook

W optymalizowaniu czasu pracy MacBooka na baterii pomoże również monitorowanie jej poziomu naładowania oraz prawidłowego funkcjonowania. Aby na bieżąco kontrolować podstawowe parametry baterii, możesz sięgnąć po aplikacje takie jak Watts, CoconutBattery czy Battery Health. Aplikacje te pozwalają monitorować poziom naładowania, bieżące i maksymalne tempo rozładowywania, szacowany czas pozostały do naładowania czy liczbę cykli. Informacje te będą przydatne do określenia, czy bateria pracuje wydajnie i efektywnie.

Jak dbać o baterię w MacBook?

Kalibracja i monitorowanie stanu baterii to tylko podstawy w dbaniu o nią. Ważne jest również to, w jaki sposób baterię wykorzystuje się na co dzień. Apple rekomenduje, żeby baterię codziennie odłączać i rozładowywać. Jej stałe podłączenie do prądu i rzadkie rozładowywanie może prowadzić do spadku wydajności na długo przed osiągnięciem maksymalnej liczby cykli. Baterii nie trzeba codziennie rozładować do samego końca, ale zaleca się, aby podejmowała ona przynajmniej minimalną pracę.

Kolejne kroki, które można podjąć w celu przedłożenia wydajności baterii to:

  • praca w temperaturze od 10 do 35 stopni Celsjusza,
  • przechowanie baterii w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza,
  • w przypadku długiego nieużywania MacBooka naładowanie go do 50% i zostawienie w zacienionym miejscu,
  • maksymalne wykorzystywanie każdego cyklu ładowania i oszczędzanie baterii, oznacza to m.in. pracę na przyciemnionym ekranie, wyłączenie aplikacji pracujących w tle, czy odłączenie modułu WiFi, jeśli się z niego nie korzysta.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl