Dlaczego Twój smartfon i laptop nie powinny marznąć zimą?

Dlaczego Twój smartfon i laptop nie powinny marznąć zimą?

Mamy zimę, choć jeszcze dość ciepłą i bardziej przypominającej jesień, to może już wkrótce zaczniemy doświadczać temperatur spadających poniżej zera. Jak w takich warunkach czują się nasze smartfony i laptopy? Czy zimno może zaszkodzić ich bateriom?

Zdecydowana większość użytkowników laptopów i smartfonów musi polegać na zasobniku energii, którym jest bateria, aby móc korzystać z tych urządzeń na co dzień. Również w zimowych warunkach chcemy, aby nasze urządzenia działały sprawnie, wydajnie i były zawsze gotowe do zadań, do których zostały stworzone. Tymczasem wielu z nas może odnotować spadek wydajności baterii swoich smartfonów i laptopów, którym nie służy praca w niskich, zimowych temperaturach.

Najprawdopodobniej wiesz już, że bateriom w Twoich urządzeniach mobilnych szkodzi temperatura wysoka. Wiesz więc, że należy unikać pozostawiania laptopa, smartfona, tabletu wyeksponowanych na słońcu albo w nagrzanym aucie. Prawdą jest jednak to, że niskie temperatury również szkodzą bateriom litowo-jonowym, czyli takim, które są obecnie njapowszechniej używane w urządzeniach mobilnych. Eksperci obliczyli, że wraz ze spadkiem temperatury pracy takich urządzeń poniżej zera, spada także pojemność baterii. Przy temperaturze -32 stopni, Twój smartfon utraci już 20% pojemności swojej baterii.

Aby zachować wydajność baterii w smartfonie, trzymaj go z dala od źródeł zimnego powietrza. Najlepiej włóż go do wewnętrznej kieszeni płaszcza lub kurtki, gdy wychodzisz na zewnątrz, nie pozostawiaj go w mrożną pogodę w aucie i na zewnątrz domu. Także latem, gdy korzystasz z klimatyzacji w aucie, nie jest dobrym pomysłem pozostawianie smartfona w klimatyzowanym schowku, albo umieszczanie go w uchwycie na kratce wentylacyjnej, gdy dmucha z niej zimne powietrze. Lepiej dla Twojej baterii będzie także nie podłączać urządzenia do ładowarki, gdy jest ono jeszcze zmarznięte. Odczekaj, aż ogrzeje się nieco, zanim podepniesz je do zasilacza. Te zasady mają swoje zastosowanie do wszystkich urządzeń wyposażonych w baterię litowo-jonową, czyli także do Twojego laptopa, tabletu i kamery.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl