Baterie sodowe zrewolucjonizują rynek?

Baterie sodowe zrewolucjonizują rynek?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali baterię, która zamiast litu jako podstawowego pierwiastka zachodzących w niej reakcji chemicznych wykorzystuje znacznie powszechniej występujący sód.  Można zadać w tym miejscu pytanie, w czym taka bateria będzie lepsza od dobrze znanych nam baterii litowo-jonowych zasilających nasze laptopy, tablety i smartfony?

Bateria oparta na sodzie nie jest lepsza od baterii, której podstawę stanowi lit, przynajmniej nie w kontekście możliwości przechowywania energii elektrycznej. Najważniejsze jest w gruncie rzeczy to, że bateria sodowa jest równie dobra co bateria litowa, ale za to znacznie tańsza. Lit jest dość rzadkim pierwiastkiem, stąd jego pozyskiwanie do budowy baterii jest dość drogie, co przekłada się na ceny samych baterii i posiadających je urządzeń. Ma to także duże znaczenie w motoryzacji, ponieważ auta z napędem elektrycznym wykorzystują znaczne ilości ogniw. Różnica w cenie między litem a sodem jest znacząca. Tona litu to koszt około $15.000, podczas gdy tona sodu kosztuje jedyne $150. Biorąc pod uwagę, że koszt litu stanowi średnio 25% wartości baterii, staje się oczywiste, że zastąpienie go tańszym odpowiednikiem może przynieść duże korzyści w ostatecznym rozrachunku.

Sód stanowi w opisywanej baterii budulec dla katody, która jest biegunem emitującym elektrony. Substancja chemiczna wypełniająca ogniwo baterii jest środowiskiem mającym za zadanie efektywne przekazywanie elektronów z katody do anody, która w tym wypadku została stworzona w oparciu o fosfor. Im lepiej działa proces przekazywania elektronów w jedną i w drugą stronę, tym lepiej funkcjonuje cała bateria. Przed naukowcami wciąż stoją wyzwania dopracowania swojego wynalazku, nim baterie sodowe trafią do naszych laptopów i innych urządzeń mobilnych. Między innymi pozostaje im jeszcze sprawdzenie gęstości energii, jaka może być uzyskana w przypadku tych ogniw. Możemy zakładać, że celem będzie uzyskanie przynajmniej takich wartości, jakie są możliwe dla baterii Li-Ion.

Czekamy na kolejne wiadomości z frontu nowych technologii budowy baterii.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl