Bateria litowo-jonowa: co warto o niej wiedzieć?

Bateria litowo-jonowa: co warto o niej wiedzieć?

Baterie litowo-jonowe są tymi najpopularniejszymi. Znajdziemy je w wielu urządzeniach. Stosowane są one nie tylko w laptopach, ale i innych sprzętach i elektronarzędziach np. odkurzaczach czy dronach. Ich popularność wynika z posiadanych zalet. Baterie litowo-jonowe szybko się ładują, są trwałe i niezwykle wydajne. Poznaj specyfikę ich działania.

Krótka historia technologii litowo-jonowej

Pierwsze eksperymenty z litowymi bateriami zaczęto już na początku XX wieku, w 1912 roku George Newton Lewis zaczął badać i odkrywać potencjał litu jako tworzywa na baterie, a pierwsze baterie litowe na rynku pojawiły się 1970 roku. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1979 roku, kiedy to profesor John Goodenough oraz Koichi Mizushima na Uniwersytecie Oksfordzkim stworzyli baterię litową, w której lit wędruje przez baterie z jednej elektrody w drugą w postaci jonów. To rozwiązanie jest podstawą współcześnie stosowanych baterii jonowo-litowych.

Na skalę masową i do użytku komercyjne koncepcje naukowców z Oksfordu weszły w 1991 roku. Baterie litowo - jonowe zastosowała marka Sony w swoich kamerach. Za jej przykładem podążały kolejne firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu elektronicznego.

Jak działa bateria litowo – jonowa?

Bateria litowo-jonowa przechowuje i uwalnia energię, która przenoszona jest przez elektrony z jednego końca baterii na drugi. Końce baterii, czyli elektrody mają ładunek ujemny i dodatni. Anoda (elektroda ujemna) zbudowana jest najczęściej z odmiany węgla, natomiast katoda (elektroda dodatnia) z litu, pomiędzy nimi znajduje się elektrolit w postaci ciekłej odpowiadający za transport ładunku elektronicznego, czyli jonów litu. Działanie baterii jest proste – podczas ładowania dodatnie jony litu przechodzą z katody do anody, przy rozładowaniu zachodzi odwrotności tego procesu.

Zalety baterii litowo- jonowej

Technologia litowo – jonowa znana jest od dawna, nadal jednak nie wychodzi z mody. Wynika to z jej dużych atutów. Ten rodzaj baterii posiada wysoką gęstość, która pozwala na zwiększoną wydajność, trwałość oraz zapewnia szybsze ładowanie. Czas pracy akumulatora litowo-jonowego zależny jest od pojemności i zużycia energii. Pierwszy parametr wyrażany jest w mAh i ulega zmianie na skutek używania. Należy pamiętać, że pojemność akumulatora wpływa bezpośrednio na czas pracy urządzenia.

Zużycie baterii litowo- jonowej uzależnione jest natomiast od wielu czynników. Wpływa na to np. jasność ekranu, korzystanie z Internetu, temperatura i wiek urządzania czy zużycie procesora. W zależności od warunków zapewnionych akumulatorowi, czas jego pracy może być różny.

Baterie litowo-jonowe to niezwykle popularne rozwiązanie stosowane przez największe firmy produkujące sprzęt elektroniczny. Mają one wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że tak jak każde baterie ulegają starzeniu. Ważną informacją jest natomiast to, że żywność akumulatora można przedłużyć. O tym, jak dbać o baterię w MacBooku i nie tylko możesz dowiedzieć się z naszego bloga.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl