AMOLED, LCD, Retina? Odpowiadamy czym różnią się technologie stojące za nowoczesnymi matrycami do laptopów, smartfonów, tabletów i telewizorów.

AMOLED, LCD, Retina? Odpowiadamy czym różnią się technologie stojące za nowoczesnymi matrycami do laptopów, smartfonów, tabletów i telewizorów.

Obecnie producentom urządzeń mobilnych takich jak smartofny i lapotpy trudno jest zaoferować w kolejnych modelach rozwiązania, które spowodują znaczący przeskok w wydajności urządzenia, zwiększenia pamięci operacyjnej i jego mocy obliczeniowej. Technologia w tym zakresie nie dokonuje aż tak szybkiego postępu jak jeszcze kilka - kilkanaście lat temu. Aby kolejne premiery flagowców producentów smartfonów i laptopów przyciągały uwagę konsumentów oraz generowały wysokie zyski potrzebne są usprawnienia w zakresie poprawy tak zwanego "doświadczenia użytkownika" (ang. user experience).

Coraz częściej tym co wpływa na decyzje zakupowe użytkowników smartfonów, tabletów i laptopów są szczegóły wykończenia urządzenia oraz nowatorskie rozwiązania, które mają przede wszystkim poprawić nasze doznania estetyczne. W podobny sposób można traktować postęp w dziedzinie wyświetlaczy, które w swych najlepszych wydaniach oferują już wystarczająco wysoką jakość, aby zadowolić większość z nas. Wciąż jednak różnice w jakości i funkcjonalności ekranów urządzeń mobilnych mogą stanowić istotny argument przeważający szalę sukcesu na tym bardzo konkurencyjnym rynku.   Generalnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami matryc w laptopach, monitorach, smartfonach i tabletach. Są to matryce LCD oraz LED. Obie te technologie ewoluowały tworząc najbardziej popularne obecnie typy matryc IPS LCD oraz AMOLED. Marketingowe zabiegi producentów doprowadziły także do wypromowania kolejnych typów wyświetlaczy pod nazwami: Super AMOLED, Super LCD, Retina, itp. Jakie są podstawowe założenia tych dwóch technologii produkcji wyświetlaczy oraz jakie są między nimi różnice?

AMOLED (Active Matrix Organic Light-Emitting Diode)

Nazwa AMOLED posiada zakodowane wyjaśnienie działania tej technologii (AM-O-LED). Zaczynając od członu LED można powiedzieć, że mamy do czynienia z dobrze znaną nam z codziennego życia technologią diod LED. W przypadku paneli AMOLED wykorzystuje się diody LED w 3 kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim, które zebrane są w grupy tworzące indywidualne piksele matrycy. Litera "O" odnosi się do "Organic", a konkretnie do serii cienkich organicznych folii umieszczonych między dwoma przewodnikami w każdej diodzie LED. Gdy zostanie przepuszczone przez nie napięcie, wytworzą one światło. Część z nazwy "AM" oznacza "Active Matrix". Technologia matrycy aktywnej różni się od matrycy pasywnej szybkością działania. Dzięki zastosowaniu indywidualnie dla każdej składowej piksela (diody czerwonej, zielonej i niebieskiej) odrębnego układu TFT (thin film transistor) i kondensatora, w czasie między cyklami odświeżania piksel może przechować własny ładunek elektryczny, pozwalający na szybsze i bardziej precyzyjne jego działanie.

Obraz z matrycy AMOLED pod mikroskopem.

Korzyści z zastosowania matryc AMOLED do laptopów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń są znaczące. Należą do nich przede wszystkim:

  • Wykorzystanie cienkiego i elastycznego podłoża pozwala na budowę cienkich (około 1 mm) wyświetlaczy w technologii zakrzywionego ekranu, co zwiększa wrażenie głębi obrazu.
  • Elastyczność panelu AMOLED zmniejsza ryzyko uszkodzeń i pęknięć.
  • Matryca AMOLED zapewnia doskonałe kąty widzenia obrazu.
  • Obraz wyświetlany na matrycy AMOLED ma bardzo dobre odwzorowanie i szeroką gamę kolorów.
  • Doskonały kontrast i "prawdziwa czerń" - osiągnięte dzięki temu, że każda dioda LED w panelu ma swoje własne źródło podświetlenia. Dla koloru czarnego źródło światła zostaje w ogóle wyłączone. Idealnie nadaje się dla HDR.
  • Dobra efektywność korzystania z energii. Pozwala na dłużej zachować energię zmagazynowaną w baterii laptopa lub smartfona.

Każda technologia, choćby najlepsza niesie ze sobą także i ograniczenia. W przypadku AMOLED są to:

  • Skomplikowany proces produkcyjny, którego skutkiem jest wyższa cena ekranów AMOLED.
  • Szybsze zużywanie się diod jednego rodzaju, przez co ekrany AMOLED mają niższą całkowitą żywotność.
  • Ryzyko tak zwanego "wypalania pikseli", które związane jest z możliwością nierównego zużywania się diod, zwłaszcza w przypadku wyświetlania jednorodnego obrazu przez długi czas.

IPS LCD (In-Plane Switching Liquid Crystal Display)

Matryca LCD posiada inaczej niż w przypadku AMOLED podświetlenie, które przenika przez filtry polaryzacyjne, krystaliczną matrycę i filtry kolorów, zanim zostanie wyemitowane ukazując nam obraz. Kolory na matrycy LCD uzyskuje się poprzez użycie filtrów: czerwonego, zielonego i niebieskiego, tworzących pojedyncze piksele, których kolory miesza się w celu uzyskania pełnej gamy barw wyświetlanego obrazu. Do kontroli każdego piksela używa się siatki obwodów elektrycznych. Przepuszczenie przez nie ładunku elektrycznego powoduje  zmianę orientacji cząsteczek płynnych kryształów regulując częstotliwość światła, jaka jest przez nie przepuszczana. W zależności od tego jakie napięcie zostanie użyte, w takim stopniu kryształki będą wykonywały ruch zmieniając swą orientację.

Obraz z matrycy LCD pod mikroskopem.

Korzyści z użycia matryc LCD w laptopach, monitorach i innych urządzeniach mobilnych:

  • Duża dokładność odwzorowania barw.
  • Brak ryzyka wystąpienia efektu wypalenia pikseli.
  • Dobrze rozwinięte technologie produkcji i duże doświadczenie branży, co powoduje wysoką dostępność paneli LCD i niskie koszty zakupu.

Do minusów technologii LCD ekranów zalicza się:

  • Niewielkie kąty widoczności obrazu z powodu głębokości warstw tworzących matrycę LCD.
  • Występowanie efektu "rozlewania się" podświetlenia matrycy, który jest widoczny zwłaszcza na ciemnych obrazach i w przypadku tańszych ekranów LCD.
  • W związku z tym, że podświetlenie matrycy LCD jest stale włączone czerń nigdy nie jest "w pełni czarna", a pozostałe kolory tracą na kontraście.
  • Mogą występować krótkotrwałe problemy z powidokami na panelu LCD.  

Barwy i rozdzielczości matryc LCD i AMOLED

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem laptopa, monitora czy smartfona głównie do grania i oglądania filmów, odwzorowanie kolorów i kontrast na pewno będzie dla Ciebie ważnym wyznacznikiem, a te najlepsze będą w przypadku zastosowania matryc AMOLED. Trzeba też jednak przyznać, że technologia LCD również nie stoi w miejscu i przy zastosowaniu naprawdę dobrej jakości matryc LCD możesz mieć problem w dostrzeżeniu dużych różnic jakościowych.

Co się zaś tyczy rozdzielczości ekranów, oferowane są one w takiej samej gamie zarówno w przypadku matryc AMOLED jak i LCD. Możemy uzyskać w obu wypadkach rozdzielczości rzędu 1080p,Quad HD, 4K.

Na pewno warto mieć na uwadze żywotność matryc w kontekście emitowanego przez nie obrazu. Wypalanie się diod tworzących piksele w ekranach AMOLED jest faktem, który wynika z różnego czasu ich życia. I tak niebieska dioda wypala się najszybciej, jako że do jej świecenia potrzebne jest przyłożenie większego napięcia. Wyższe napięcie powoduje szybszą degradację niebieskiej diody i z czasem całość wyświetlanego obrazu przez matrycę AMOLED zaczyna nabierać zabarwienia czerwonego i zielonego. Pewnym remedium na ten stan jest zastosowanie większych diód niebieskich w panelach niektórych producentów.

Drugim problemem jest nierównomierne zużywanie się diód w przypadku wyświetlania statycznego obrazu. Jeżeli część ekranu stale wyświetla elementy jednego koloru, można spodziewać się, że odpowiedzialne za to diody z czasem się szybciej zużyją, pozostawiając na później wyświetlanym obrazie "duchy". Żywotność ekranów AMOLED obliczana jest na kilka lat, w zależności od liczby godzin świecenia w ciągu dnia.

Różne odmiany matryc LCD i AMOLED

Producenci matryc, tacy jak Samsung i LG, znacząco rozwijają swoje możliwości produkcyjne w zakresie ekranów AMOLED, które z czasem mogą zacząć dominować w naszych laptopach, smartfonach i tabletach. Wydaje się jednak, że matryce LCD mają mocną i niezachwianą pozycję w przypadku telewizorów.

Jakie inne typy, będące pochodnymi tych podstawowych technologii w produkcji matryc można spotkać?  

  • Super AMOLED Termin stworzony przez firmę Samsung na określenie matrycy z zintegrowanym panelem dotykowym, który nie stanowi w tym wypadku odrębnej warstwy wyświetlacza. Rozwiązanie to powoduje, że matryca jest cieńsza.
  • Super LCD Podobnie jak Super AMOLED, ekran Super LCD także posiada zintegrowaną warstwę dotykową, przez co nie ma występującej w starszej technologii przerwy między jedną a drugą warstwą panelu. Jest on dzięki temu cieńszy.
  • Retina, Super Retina, Retina HD. Termin Retina został wypromowany przez firmę Apple, która w ten sposób chce wyróżnić produkowane przez siebie laptopy i smartfony na tle oferty konkurencji, w tym przede wszystkim Samsunga. Ekrany Retina to po prostu dobrej jakości matryce LCD IPS. Dopiero w iPhone X znajdziemy wyświetlacz AMOLED (pod nazwą Super Retina HD).  

Obie technologie produkcji wyświetlaczy do naszych laptopów i urządzeń mobilnych mają swoje przewagi i minusy. Do nas użytkowników należy wybór, czy chcemy płacić wyższe ceny za nieznaczne czasem różnice w jakości wyświetlanego obrazu. Zależy to pewnie od poziomu naszego osobistego zaangażowania w technologiczne nowości i potrzeby posiadania najnowszych i najlepszych rozwiązań. A skoro tak, to nawet jeżeli nie widać różnicy to i tak warto czasem zapłacić więcej;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl