3 sposoby na odświeżenie starego laptopa

3 sposoby na odświeżenie starego laptopa

O swoim laptopie mówisz już per staruszek? Myślisz, że jego miejsce jest w centrum recyklingu, a nie na twoim biurku? Możesz się mylić! Wystarczy kilka prostych trików, a sprzęt będzie działał jak nowy i posłuży ci jeszcze przez długie lata. Poznaj 3 sposoby na odświeżenie starego notebooka.

Stary laptop to mniej wydajna i mało komfortowa praca. Po przekroczeniu przez urządzenie kilku lat zastanawiasz się, czy już nie pora wymienić je na nowe? Z zakupem możesz się jednak przez chwilę wstrzymać. Zanim wydasz kilka tysięcy na nowy laptop, spróbuj kilku sztuczek, które pomogą przywrócić stary sprzęt do życia.

Zadbaj o system operacyjny

Najprostszym sposobem na dodanie staremu laptopowi nowych sił jest odświeżenie systemu operacyjnego. Przed wykonaniem tego działania upewnij się, czy wykonałeś kopię zapasową. Uchroni cię to przed utratą danych. Kopię zapasową trzymaj na zewnętrznym dysku twardym, a dla większego bezpieczeństwa przetrzymuj dane w dwóch miejscach.

Dlaczego warto odświeżyć system operacyjny? Z czasem system operacyjny np. Windows w naturalny sposób zwalania, stąd też raz na jakiś czas dobrze jest zaktualizować ustawienia. Dzięki temu laptop będzie działał szybciej i sprawniej. W czasie odświeżania systemu zastanów się też, które z aplikacji ci są niepotrzebne i usuń je na stałe. Możesz to zrobić ręcznie lub przy użyciu specjalnych programów.

Zatroszcz się o dysk twardy

Stary laptop jest mało wydajny? Rozwiązaniem dla Ciebie jest zastąpienie tradycyjnego dysku twardego szybkim dyskiem SSD. Nie tylko podwyższy to wydajność sprzętu, ale i zagwarantuje więcej miejsca na przechowywanie plików. Pamiętaj, że dyski twarde w starszych laptopach mogą mieć niską prędkość na poziomie ok. 4200 obr/min, aktualizując ją do 5400  lub 7200 obr/min, a zwłaszcza zmieniając dysk na szybki SSD odczujesz dużą różnicę w szybkości uruchamiania komputera, przesyłaniu danych i przy ogólnym użytkowaniu.

Sprawdź jak łączysz się z Internetem

Sposobem na przyspieszenie pracy laptopa jest zmiana WiFi na Wireless-N, czyli protokół 802.11n. Dzięki temu uzyskasz szybsze połączenie sieciowe. Możesz je otrzymać, aktualizując bezprzewodową kartę notebooka ze starszej wersji do nowszej lub kupując adapter, który wystarczy podłączyć do portu USB urządzenia.

Wymień baterię w laptopie na mocniejszą

Często decyzja o zakupie nowego laptopa wynika stąd, że laptop zaczął krótko działać na baterii. Czasem, aby znacząco podnieść komfort pracy na laptopie, wystarczy zastąpić starą, zużytą baterię nową oryginalną lub zamiennikiem. Nowa bateria do laptopa może mieć takie same parametry jak oryginalna, bądź też można zdecydować się na zakup mocniejszej baterii. Baterie o zwiększonej pojemności są dostępne dla większości laptopów takich marek jak Asus, Dell, Acer, Lenovo, HP, Sony czy Toshiba lub MacBook. Większa pojemność baterii nie zawsze musi iść w parze z jej zwiększonym rozmiarem. Niektóre baterie oferują wyższą pojemność dzięki zastosowaniu mocniejszych, oryginalnych ogniw firm Samsung, LG czy Panasonic, jak dla przykładu baterie max4power z serii Premium i Prime.

Dzięki naszym wskazówkom stary laptop nie będzie już dla ciebie problemem. Wprowadzone aktualizacje pozwolą mu pracować szybciej i sprawniej oraz być bardziej użytecznym sprzętem.  Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zakup nowego laptopa, pamiętaj, że ten stary możesz nadal traktować jako miejsce do przechowania kopii zapasowych danych. W skrajnych przypadkach, gdy odmówi on całkowicie współpracy, oddaj go do centrum recyklingu, zadbaj tylko o to, aby wymazać z niego wszystkie zgromadzone dane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl